Malý záchranář v Tachově

Napsal uživatel basakova dne St, 05/23/2012 - 13:19

Dne 17.5. 2012 požární stanici v Tachově ožila dětmi. Konal se zde další ročník oblastní soutěže „Malý záchranář“, který byl i letos finančně podpořen městy Tachov a Stříbro.

Soutěže se zúčastnilo 13 čtyřčlenných družstev, která byla letos složena pouze ze žáků 4. a5. tříd základních škol. Soutěžící porovnávali své znalosti a dovednosti v devíti praktických disciplínách a ve znalostním testu. Na stanovištích jako rozhodčí nepůsobili pouze příslušníci HZS PK, na pomoc byli přizváni i příslušníci PČR, Městské policie Tachov a Český červený kříž. Tito rozhodčí měli v gesci  stanoviště z oblasti své působnosti.

Největší oblibě se těšilo  stanoviště s prostředky improvizované ochrany, kde se děti pomocí běžně dostupných věcí z domácnosti snažily ochránit před nebezpečnými látkami. Dalším úkolem na stanovišti bylo rozpoznání dětské kazajky či dětského ochranného vaku, tedy prostředků, které mnohé děti viděly na vlastní oči poprvé v životě. I s tímto úkolem si šikovná soutěžní družstva úspěšně poradila. Největším oříškem se stalo stanoviště Českého červeného kříže, kde žáci předváděli resuscitaci a ošetřovali odřeninu, popáleninu II. stupně a zlomenou nohu. Nabyté vědomosti mohli soutěžící prodat i v dalších disciplínách: volání na tísňovou linku, rozpoznání sirén, evakuaci, požární ochraně, dopravních značkách, přenášení raněného i v povinné výbavě na kolo.

O doprovodný program se postarali hasiči tachovské požární stanice, kteří seznámili děti s vybavením a technikou sboru. Obohacením celého soutěžního klání byl bezesporu záchranářský vrtulník, který předvedl společně s leteckými záchranáři názornou ukázku své práce a stal se tak pomyslnou třešničkou na dortu nejen pro děti. Všichni si mohli celý jeho prostor „osahat“ a pokládat zvídavé otázky.  

Po prohlídce vrtulníku proběhlo dlouho očekávané vyhodnocení výsledků a předání cen. Na třetím místě se umístila ZŠ Hornická Tachov – startovní číslo 4 se 116,5 body. Stříbrnou medaili a 117 bodů si vysoutěžilo družstvo ze ZŠ Bor a na nejvyšší stupeň vítězů dosáhlo družstvo ze ZŠ Hornické Tachov se 118 body, které soutěžilo pod startovním číslem č.6.

Na místě je i velké poděkování všem sponzorům a účastníkům akce.

 

Umístění

Základní škola

Počet bodů

1.

ZŠ Hornická, Tachov /start.č.6/

118

2.

ZŠ Bor

117

3.

ZŠ Hornická, Tachov /start.č.4/

116,5

4.

ZŠ Zárečná, Tachov

115,5

5.

ZŠ Halže /start.č.2/

115,5

6.

ZŠ Gagarinova, Stříbro /start.č.9/

115

7.

ZŠ Černošín

110,5

8.

ZŠ Halže /start.č.11/

108,5

9.

ZŠ Mánesova, Stříbro

108

10.

ZŠ Kostelní, Tachov /start.č.5/

105,5

11.

ZŠ Kostelní, Tachov /start.č.13/

105,5

12.

ZŠ Stráž

105,5

13.

ZŠ Gagarinova, Stříbro /start.č.7/

100

V případě stejného počtu bodů rozhodly o pořadí body z testu.